Gruczoły powiekowe tzw. gruczoły Meiboma produkują systematycznie niewielką ilość wydzieliny tłuszczowej, która:
- tworzy cienką warstwę tłuszczową filmu łzowego, zapobiegając parowaniu łez
- zapewnia poślizg powiekom i brak podrażnień powierzchni oka
- chroni przed przelewaniem się łez przez brzegi powiek i nadmiernym łzawieniem.
Prawidłowe funkcjonowanie gruczołów Meiboma jest niezbędne dla komfortu, prawidłowego widzenia i zdrowia powierzchni oka.
Zatkanie ujść gruczołów powiekowych oraz ich nieprawidłowe wydzielanie (zbyt obfite lub zbyt skąpe) jest częstą ukrytą przyczyną problemów z oczami. Stan ten określa się jako dysfunkcja gruczołów Meiboma (w skrócie MGD od angielskiej nazwy Meibomian Gland Dysfunction). Prawidłowa wydzielina produkowana przez gruczoły Meiboma powinna być jak olej: płynna i przezroczysta w temperaturze panującej w powiece oka. Gdy gruczoły nie działają prawidłowo, substancja z oleistej zmienia się w gęstą, zatykając kanaliki i ujścia gruczołów. Tym samym przednia część oka przestaje być odpowiednio powleczona substancją natłuszczającą. Skutkiem jest nadmierne parowanie filmu łzowego i dyskomfort związany z chorobą suchego oka.
Początkowo zaburzenia w wydzielaniu gruczołów powiekowych wywołują słabo odczuwalne objawy porannego dyskomfortu oczu. Z czasem objawy mogą ulec nasileniu, a gdy nie są leczone – rozwijają się kolejne stadia MGD, co może prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia gruczołów Meiboma.
Rys. Różne stadia choroby MGD.
Problemy te mogą nawracać, a z czasem ich całkowite ustąpienie może nie być możliwe. Podstawą postępowania jest terapia ciepłem, masaż i oczyszczanie powiek.
Początkowo odczuwamy jedynie:
- dyskomfort
- pieczenie oczu
- światłowstręt.
Charakterystyczne jest występowanie objawów już w godzinach porannych (po przebudzeniu). Z czasem dołączyć się mogą:
- znaczny dyskomfort
- zaczerwienienie oczu i/lub brzegów powiek
- nadmierne łzawienie
- zaburzenia widzenia mijające po wielokrotnym mrugnięciu
- nieprawidłowy, nieregularny wzrost rzęs
- nawracające gradówki
Do tego pojawia się stan zapalny powierzchni oka i zespół suchego oka.
W wielu przypadkach stosowanie nawet systematyczne, jedynie nawilżających kropli do oczu nie przynosi oczekiwanej ulgi i łagodzi objawy jedynie na bardzo krótki czas.
Poznaj 3 proste kroki, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie gruczołów Meiboma.
1. KROK TERAPIA CIEPŁEM czyli OGRZEWANIE POWIEK
PO CO?
Stosowanie ciepłych okładów pozwala podnieść temperaturę powiek i pomaga upłynnić zbyt gęstą wydzielinę gruczołów Meiboma.
JAK?
Skóra powiek i powierzchnia oka są bardzo wrażliwe na zbyt wysoką temperaturę. Jednocześnie skuteczna terapia wymaga dostarczenia odpowiedniej ilości ciepła w odpowiednim czasie. Bezpiecznie jest zastosować ciepły kompres w temperaturze ~40°C i nałożyć go na zamknięte powieki na 5-10 minut.
Warto wiedzieć, że nie zawsze sprawdzi się tu domowy sposób z wykorzystaniem namoczonej w dobrze ciepłej wodzie gazy lub ręcznika frotte, które bardzo szybko ulegają wystudzeniu, a zbyt gorące mogą poparzyć powieki i uszkodzić powierzchnię oka.
CZYM?
Aby zapewnić skuteczność i bezpieczeństwo terapii w warunkach domowych warto rozważyć stosowanie maski rozgrzewającej wielokrotnego użytku BLEPHA EYEBAG lub specjalnych okularów do ogrzewania powiek BLEPHASTEAM.
Zobacz materiał filmowy jak wygodna i łatwa w stosowaniu jest maska BLEPHA EYEBAG:
2. KROK MASAŻ POWIEK
PO CO?
Pomaga usunąć upłynnioną, zalegającą wydzielinę z gruczołów Meiboma, co poprawia ich drożność i reguluje wydzielanie.
JAK?
Wykonuj zawsze w kierunku brzegu powieki (tam są ujścia gruczołów)
Powieka górna: Delikatnie masuj od góry do dołu. Dodatkowo wykonuj małe, okrężne ruchy blisko rzęs.
Powieka dolna: Masuj wykonując ruchy w kierunku od dołu do góry. Lekko uciskaj, dzięki czemu wydzielina zostanie lepiej usunięta z gruczołów Meiboma.
3. KROK HIGIENA POWIEK czyli OCZYSZCZANIE
PO CO?
Oczyszczenie brzegów powiek pozwala na usunięcie zanieczyszczeń, zaschniętej wydzieliny i drobnoustrojów, dzięki czemu dbamy o drożność ujść gruczołów Meiboma oraz wspieramy równowagę naturalnej flory bakteryjnej, zapobiegając rozwojowi stanu zapalnego wywołanego przez drobnoustroje i ich toksyny.
CZYM?
Najlepiej za pomocą produktów do zastosowania okulistycznego, które zostały specjalnie opracowane, aby zapewnić dobrą tolerancję w przypadku wrażliwej skóry powiek i okolic oczu. W ich składzie znajdują się substancje, które delikatnie oczyszczają, działają kojąco lub regulują prace gruczołów powiekowych. Nie zawierają natomiast substancji drażniących np. konserwantów które mogą być szkodliwe dla oczu.
Warto rozważyć zastosowanie wyrobów medycznych w formie wygodnych, sterylnych chusteczek BLEPHACLEAN do codziennej higieny powiek lub BLEPHADEMODEX do higieny rzęs i powiek w przypadku infekcji nużeńcem.
JAK?
Przed użyciem zapoznaj się z treścią zawartych w ulotkach instrukcji użycia produktów.
Należy oczyścić okolice oczu oraz brzegi powiek za pomocą wybranego preparatu do zastosowania okulistycznego. Zawsze w kierunku od skroni do nosa.
Przykład techniki oczyszczanie powiek i ich brzegów przy użyciu BLEPHACLEAN:
Aby zapewnić oczom nawilżenie i komfort przez cały dzień warto pamiętać o regularnym stosowaniu nawilżająco-ochronnych kropli do oczu bez konserwantów.