Technologie i innowacje

Terapie bez konserwantów

Historia rodziny Chibret – założycieli firmy Thea – skupiona była bardzo mocno na rozwoju laboratorium badawczego oraz na udoskonalaniu opakowań (od glinianych, poprzez szklane, do plastikowych). Wielu działaniom przyświecał jeden cel: zapewnienie sterylności kropli do oczu. W historii firmy i rodziny odnotować można w tym zakresie ciekawy paradoks, który dowodzi innowacyjności i otwartości firmy na najnowsze doniesienia naukowe. Mianowicie – w poszukiwaniu metody zapewnienia sterylności roztworów kropli okulistycznych, Jean Chibret (ur. 1915) jako pierwszy zastosował w roztworach kropli środki konserwujące. Na tamte czasy było to nie lada osiągnięcie, bo pozwalało na wyeliminowanie zanieczyszczeń i nadkażenia leków. Wkrótce jednak zaczęły się pojawiać kolejne badania na ten temat i okazało się, że konserwanty mają niekorzystny wpływ na tkanki oka. Dlatego syn Jeana, Henri Chibret, w 1996 roku wprowadził na rynek pierwszą wielodawkową butelkę o nazwie ABAK®, umożliwiającą wyeliminowanie konserwantów, które wcześniej wypromował jego ojciec. Od czasu wynalezienia systemu ABAK® brak konserwantów stał się znakiem rozpoznawczym i dumą firmy Thea.

Konserwanty w preparatach okulistycznych

Po co są i jak działają?

Konserwanty w kroplach do oczu mają za zadanie wyeliminowanie bakterii, a tym samym zapewnienie sterylności roztworów. Konserwanty działają na komórki bakterii podobnie jak detergent działa na tłuszcz – rozpuszczają ich błony komórkowe. Mogą też niszczyć drobnoustroje przez utlenianie ich białek. Niestety konserwant uszkadza komórkę oka w takim samym stopniu, w jakim ma za zadanie uszkodzić komórkę bakterii, bo nie odróżnia ich od siebie.
W czasach, kiedy nauka nie znała na to innego sposobu, stosowanie konserwantów było konieczne. Obecnie znane są nie tylko szkodliwe efekty działania konserwantów, ale też sposoby ich eliminacji, przy jednoczesnym zachowaniu sterylności kropli. Rozwiązaniem jest właściwe opakowanie (jednorazowy minims lub specjalnie zaprojektowana butelka z systemem zabezpieczającym roztwór kropli przed nadkażeniem).

Konserwanty w preparatach okulistycznych

Jakie są ich rodzaje?

Na rynku mamy wiele rodzajów konserwantów. Najpopularniejsze, a zarazem najbardziej toksyczne, są substancje z grupy soli amoniowych:

Stosunkowo niedawno pojawiły się tzw. „soſt konserwanty” – konserwanty utleniające, promowane jako „zanikający konserwant”. Substancje te ulegają na powierzchni oka rozkładowi, w wyniku którego zachodzą wysokoenergetyczne reakcje, uszkadzające tkanki oka.

Substancje konserwujące

Toksyczne działanie konserwantów

Konserwanty, zazwyczaj dobrze tolerowane w terapii krótkoterminowej, w dłuższym okresie stosowania ujawniają swoje toksyczne działanie. Co więcej – w przypadku, nawet niezbyt długiego, leczenia kilkoma preparatami z konserwantem jednocześnie, szkodliwe działanie kumuluje się i szybciej ujawnia się negatywny wpływ na struktury i funkcje oka. Typową reakcją na konserwant jest dyskomfort, suchość, podrażnienie, kłucie, pieczenie, zaczerwienienie oka, spowolnienie gojenia urazów. Objawy te są skutkiem wywołanych przez konserwant zaburzeń filmu łzowego oraz uszkodzeń powierzchniowych i głębokich tkanek oka. Konserwant może także wywołać alergię czy stan zapalny oraz uszkodzić komórki oka. Idealne byłoby zatem całkowite wyeliminowanie konserwantów, zwłaszcza w długotrwałej terapii.

Innowacje Thea

Rozwiązania bez konserwantów

Firma Thea przez wiele lat nie tylko czerpie z zastanych już osiągnięć medycyny, ale nieustannie wprowadza na rynek własne, opatentowane wynalazki. Bardzo dużą wagę przykładamy do działań wspierających walkę z konserwantami w terapiach okulistycznych. Na rynku dostępne są produkty firmy w opakowaniach gwarantujących sterylność, łatwość użycia i lepszą kontrolę terapii. Od lat wprowadzamy na rynek kolejne opakowania – systemy zapewniające jałowość i bezpieczeństwo kropli i żeli okulistycznych przy jednoczesnym wyeliminowaniu szkodliwych konserwantów. Nasze produkty można kupić również w tradycyjnych jednorazowych pojemnikach (tzw. minimsach).

Innowacje Thea w służbie pacjentom

0% konserwantów

System ABAK®

Dzięki zastosowaniu opakowania z tym systemem krople do oczu bez konserwantów zachowują sterylność nawet do 3 miesięcy po otwarciu i są wygodne w użytkowaniu.

Innowacje Thea w służbie pacjentom

0% konserwantów

Tradycyjne pojemniki jednodawkowe

Thea to przede wszystkim innowacje, technologie i nowoczesność, ale chętnie czerpiemy też z tradycyjnych, rozwiązań, jeśli są one sprawdzone i bezpieczne. Takie właśnie są wymyślone pod koniec lat 60. XX wieku plastikowe opakowania jednorazowe, tzw. minimsy. To wygodna i bezpieczna forma przechowywania kropli i żeli okulistycznych bez konserwantów. Zapewnia sterylność i dobrą kontrolę terapii, jako że minimsy łatwo policzyć, a nawet podpisać i zaplanować stosowanie na poszczególne dni. Doskonale sprawdzają się w podróży.
W minimsach sprzedawane są nawilżające krople do oczu Hyabak®UD oraz nawilżający i regenerujący żel Thealoz Duo®Gel.