W przygotowaniu do każdego zabiegu okulistycznego istotne jest wyleczenie wszelkich stanów zapalnych, zwłaszcza okolic oczu oraz poprawa stabilności filmu łzowego, gdyż ma to wpływ na powodzenie operacji oraz komfort po zabiegu.
Należy zwrócić uwagę na objawy takie jak:
zaczerwienione brzegi powiek,
nawracające gradówki lub jęczmienie,
obecność zaschniętej wydzieliny na rzęsach,
nieustępujące objawy suchego oka mimo stosowania nawilżających kropli do oczu,
infekcje oczu i dróg łzowych,
stany zapalne skóry twarzy, głowy i szyi.
Wszystkie te stany mogą być przeciwwskazaniem do planowanego zabiegu i wymagać wcześniejszego leczenia. W tym celu lekarz okulista może zalecić z odpowiednim wyprzedzeniem higienę brzegów powiek, sztuczne łzy bez konserwantów i ewentualne leczenie przeciwzapalne.
Na rzęsach, powiekach i ich brzegach występuje naturalna flora bakteryjna. W trakcie zabiegu chirurgicznego istnieje ryzyko, że drobnoustroje przedostaną się do rany lub miejsca nakłucia i spowodują zakażenie. Powikłania z nim związane mogą być bardzo poważne i skończyć się nawet utratą widzenia.
W literaturze naukowej mówi się, że w 67,7% pooperacyjnych zapaleń wnętrza gałki ocznej przyczyną infekcji była bakteria pochodząca z brzegów powiek pacjenta.
Przed zabiegiem należy więc zastosować określone środki zapobiegawcze, wśród których duże znaczenie ma utrzymanie okolic oczu w odpowiedniej czystości przez właściwą higienę skóry okolic oczu, zwłaszcza higienę powiek i ich brzegów. Pomaga to zredukować florę bakteryjną i zmniejszyć ryzyko infekcji wewnątrz oka.
Użyj osobnej chusteczki Blephaclean powtarzając czynności dla drugiego oka.
Poniżej możesz obejrzeć materiał filmowy ilustrujący wszystkie wymienione kroki.
Przy niektórych schorzeniach okulistycznych np. przy dysfunkcji gruczołów Meiboma odpowiedzialnej często za zespół suchego okalekarz okulista może dodatkowo zalecić ogrzewanie i masaż powiek – dowiedz się więcej.