Działalność społeczna

Działalność społeczna

Z firmą Thea od lat wiążą się wiedza, badania, innowacyjne rozwiązania i edukacja. Hołdując zasadzie, że równie ważna jak sukces firmy jest dla nas społeczna odpowiedzialność biznesu, od lat chętnie tworzymy i angażujemy się w projekty charytatywne. Zwłaszcza te związane z widzeniem i zdrowiem oczu. Na poziomie centralnym, poziomie Grupy, ma to swój wyraz w działalności Fundacji Thea. Poszczególne spółki natomiast realizują zadania i projekty społeczne lokalnie. I tak na gruncie polskim prowadzimy trzy projekty: współpraca ze Stowarzyszeniem Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących „Tęcza”, Domem Powstańca oraz wsparcie misji Okuliści dla Afryki

Działalność społeczna

Fundacja Thea

Od ponad 150 lat rodzina Chibret organizuje i finansuje badania służące walce ze ślepotą na świecie, szczególnie w Afryce. Aby jeszcze skuteczniej wspierać działalność charytatywną w tym zakresie, w 2012 roku powstała Fundacja Thea. 

Zawsze podziwialiśmy niezwykłą siłę charakteru naszego przodka, Paula Chibreta, młodego lekarza wojskowego i przyszłego okulisty, który w 1870 roku opuścił swoje rodzinne miasto we Francji, aby ulżyć ludzkiemu cierpieniu w Algierii, a konkretnie walczyć z jaglicą. 150 lat temu Paul wskazał nam drogę. Dziś naszym obowiązkiem i naszą dumą jest kontynuacja jego walki. 

Poza pomocą finansową, celem fundacji jest wparcie i propagowanie wymiany wiedzy pomiędzy okulistami na całym świecie, również w rejonach narażonych na pandemie.

Obejrzyj film o Fundacji Thea:

video
play-rounded-fill

Działalność społeczna

Stowarzyszenie Tęcza

Thea Polska jest partnerem i przyjacielem Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących „Tęcza”. Jest to organizacja powołana w maju 1990 roku przez rodziców dzieci z dysfunkcjami wzroku. Od 2005 roku ma status organizacji pożytku publicznego.

Thea włącza się w pomoc podopiecznym Stowarzyszenia na różne sposoby:

W 2011 roku przeprowadziliśmy pośród  lekarzy okulistów akcję informacyjną o Stowarzyszeniu . W imieniu każdego okulisty, który obejrzał tęczową prezentację, Thea przekazała na konto Tęczy 10 zł.

W akcji wzięło udział 1286 lekarzy. W efekcie przekazaliśmy na konto organizacji kwotę 12.860 zł.

W 2015 roku z okazji 25-lecia działalności Tęczy – wsparliśmy fundację darowizną pieniężną oraz braliśmy udział w uroczystej gali z udziałem władz miasta, przygotowanej przez Stowarzyszenie z okazji jubileuszu. Uczestniczyliśmy również w festynie organizowanym przez rodziców podopiecznych fundacji.

W 2016 roku przekazaliśmy kolejną darowiznę na rzecz dzieci. Podczas dużej konferencji okulistycznej w Karpaczu, lekarze okuliści mogli wygrać piękne prace niewidomych i niedowidzących podopiecznych Tęczy, wykonane w pracowni ceramicznej działającej przy Stowarzyszeniu.

W 2018 roku ponowiliśmy akcję informacyjną wśród okulistów.

Tym razem wspomogliśmy Tęczę kwotą 13.400 zł. Lekarze otrzymali dyplomy z podziękowaniami.

W 2019 roku wsparliśmy Piknik Tęczy „Po uśmiech do Tęczy” zorganizowany dla mieszkańców Warszawy, ich dzieci i przyjaciół „Tęczy” oraz oczywiście dla Podopiecznych Stowarzyszenia. Thea zakupiła maskotki, które były nagrodami w konkursach i zabawach

W 2021 roku „Tęcza” świętowała z nami 15-lecie Thea w Polsce. Podczas sesji jubileuszowej naszym Gościem była Prezes Stowarzyszenia, Pani Anna Witarzewska, która opowiedziała o „Tęczy” i jej Podopiecznych. Thea przekazała darowiznę pieniężną, a ceramika przygotowana w pracowni Stowarzyszenia była nagrodą w konkursie wiedzy o Thea.

W grudniu 2023 roku wspomogliśmy „Tęczę”, kupując figurki świąteczne przygotowane w pracowni ceramicznej Stowarzyszenia przez jego podopiecznych i terapeutów. Zawieszki były upominkiem dla Powstańców Warszawskich, wręczonym podczas spotkania wigilijnego, w którym mieliśmy zaszczyt uczestniczyć.

Obejrzyj film o „Tęczy”:

video
play-rounded-fill

Dowiedz się więcej i pomóż:

 Facebook.com/stowarzyszenie.tecza


 tecza.org

Działalność społeczna

Powstańcy Warszawscy

Latem 2021 roku firma Thea objęła opieką weteranów Powstania Warszawskiego. W wyniku trójstronnej współpracy Thea, Kliniki Libermedic oraz Domu Powstańców Warszawskich, Thea sfinansuje diagnostykę wzroku Powstańców. Będą oni mogli skorzystać z bezpłatnego badania i konsultacji okulistycznej, a w razie potrzeby Weterani zostaną skierowani do dalszego leczenia. Docelowo planujemy przebadać wzrok 100 Powstańców i zapewnić im większy komfort widzenia, a co za tym idzie – codziennego życia.

Obejrzyj film o projekcie Powstańcy:

video
play-rounded-fill

Działalność społeczna

Okuliści dla Afryki

Związek firmy Thea z Afryką sięga 1870 roku, kiedy to lekarz wojskowy, Paul Chibret, podczas kampanii w Kabylii (Algieria) nabawił się obustronnego zapalenia naczyniówki i siatkówki, wskutek czego omal nie stracił wzroku. Dramatyczna walka o wzrok już na zawsze związała Paula i całą rodzinę Chibretów z okulistyką. Ta historia jest nadal bardzo żywa w tradycji firmy i dlatego chętnie kierujemy swą pomoc do mieszkańców Afryki.
Thea Polska jest partnerem akcji „Okuliści dla Afryki” od samego początku, czyli od 2012 roku. Wspieramy kolejne misje naszymi kroplami – antybiotykami, sterydami, niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi a także sztucznymi łzami. Leki przekazywane są lekarzom misji i stosowane u chorych na miejscu – w Kamerunie, Ugandzie, Tanzanii.

Z powodu trudnej sytu­acji gospodarczej i społecznej, poziom opieki medycznej w Afryce stoi na bardzo niskim poziomie. Wiele osób zmaga się z cho­robami oczu. Większość dzieci nigdy nie miała kontaktu z żadnym lekarzem, a o badaniu oczu mało kto słyszał. W tych warunkach zwyczajne zapalenie spojówek może okazać się niebezpieczne i spowodować groźne po­wikłania. Jaglica – choroba, która w Polsce nie istnieje od czasu zakończenia II wojny światowej, w Afryce w XXI wieku dalej jest główną przyczyną ślepoty. Okulary korekcyjne są dla Afrykańczyków dobrem nieosiągalnym. Dzieci z wadami wzroku są skazane na złe widzenie przez całe życie. Ogranicza to ich rozwój, edukację oraz odbiera im szansę na normalne życie. Zapoczątkowana w 2012 roku akcja „Okuliści dla Afryki” jest odpowiedzią na te problemy. Jej głównym celem jest badanie wzroku dzieci w Afryce. Organizowane są również zbiórki używanych i już niepotrzebnych okularów, które przesyłane są do Afryki i dopasowywane potrzebującym osobom.

 

Dowiedz się więcej i pomóż:

Facebook.com/OkulisciDlaAfryki

 

 okuliscidlaafryki.pl