Działalność społeczna

Działalność społeczna

Thea to nie tylko nauka, badania i innowacje. To także od samego początku działalność charytatywna. Thea wspiera rozmaite misje zarówno międzynarodowe, z poziomu centralnego (Fundacja Thea), jak i lokalnie, z inicjatywy swoich lokalnych spółek (Okuliści dla Afryki, Stowarzyszenie Tęcza).

 

Działalność społeczna

Fundacja Thea

Od ponad 100 lat rodzina Chibret organizuje i finansuje badania służące walce ze ślepotą na świecie, szczególnie w Afryce.

 

Thea wspiera rozmaite misje i projekty humanitarne, m.in dostarczając swoje leki organizatorom projektów Trzecie Oko (Eye Camp Sahara) oraz Okuliści dla Afryki. Aby jeszcze skuteczniej wspierać działalność charytatywną w tym zakresie, w 2012 roku powstała Fundacja Thea. Poza pomocą finansową, celem fundacji jest wymiana wiedzy pomiędzy lekarzami, pracownikami służby zdrowia i osobami narażonymi na pandemie.

Działalność społeczna

Okuliści dla Afryki

Związek firmy Thea z Afryką sięga 1870 roku, kiedy to lekarz wojskowy, Paul Chibret, podczas kampanii w Kabylii (Algieria) nabawił się obustronnego zapalenia naczyniówki i siatkówki, wskutek czego omal nie stracił wzroku. Dramatyczna walka o wzrok już na zawsze związała Paula i całą rodzinę Chibretów z okulistyką. Ta historia jest nadal bardzo żywa w tradycji firmy i dlatego chętnie kierujemy swą pomoc do mieszkańców Afryki.
Thea Polska jest partnerem akcji „Okuliści dla Afryki” od samego początku, czyli od 2012 roku. Wspieramy kolejne misje naszymi kroplami – antybiotykami, sterydami, niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi a także sztucznymi łzami. Leki przekazywane są lekarzom misji i stosowane u chorych na miejscu – w Kamerunie, Ugandzie, Tanzanii.

Z powodu trudnej sytu­acji gospodarczej i społecznej, poziom opieki medycznej w Afryce stoi na bardzo niskim poziomie. Wiele osób zmaga się z cho­robami oczu. Większość dzieci nigdy nie miała kontaktu z żadnym lekarzem, a o badaniu oczu mało kto słyszał. W tych warunkach zwyczajne zapalenie spojówek może okazać się niebezpieczne i spowodować groźne po­wikłania. Jaglica – choroba, która w Polsce nie istnieje od czasu zakończenia II wojny światowej, w Afryce w XXI wieku dalej jest główną przyczyną ślepoty. Okulary korekcyjne są dla Afrykańczyków dobrem nieosiągalnym. Dzieci z wadami wzroku są skazane na złe widzenie przez całe życie. Ogranicza to ich rozwój, edukację oraz odbiera im szansę na normalne życie. Zapoczątkowana w 2012 roku akcja „Okuliści dla Afryki” jest odpowiedzią na te problemy. Jej głównym celem jest badanie wzroku dzieci w Afryce. Organizowane są również zbiórki używanych i już niepotrzebnych okularów, które przesyłane są do Afryki i dopasowywane potrzebującym osobom.

 

Dowiedz się więcej i pomóż

 Facebook.com/OkulisciDlaAfryki

 

 okuliscidlaafryki.pl

Działalność społeczna

Stowarzyszenie Tęcza

 

Thea Polska jest partnerem i przyjacielem Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących „Tęcza”. Jest to organizacja powołana w maju 1990 roku przez rodziców dzieci z dysfunkcjami wzroku. Od 2005 roku ma status organizacji pożytku publicznego.

 

Thea włącza się w pomoc podopiecznym Stowarzyszenia na różne sposoby:

 

W 2011 roku przeprowadziliśmy pośród  lekarzy okulistów akcję informacyjną o Stowarzyszeniu . W imieniu każdego okulisty, który obejrzał tęczową prezentację, Thea przekazała na konto Tęczy 10 zł.

W akcji wzięło udział 1286 lekarzy. W efekcie przekazaliśmy na konto organizacji kwotę 12.860 zł.

 

W 2015 roku z okazji 25-lecia działalności Tęczy – wsparliśmy fundację darowizną pieniężną oraz braliśmy udział w uroczystej gali z udziałem władz miasta, przygotowanej przez Stowarzyszenie z okazji jubileuszu. Uczestniczyliśmy również w festynie organizowanym przez rodziców podopiecznych fundacji.

 

 

W 2016 roku przekazaliśmy kolejną darowiznę na rzecz dzieci. Podczas dużej konferencji okulistycznej w Karpaczu, lekarze okuliści mogli wygrać piękne prace niewidomych i niedowidzących podopiecznych Tęczy, wykonane w pracowni ceramicznej działającej przy Stowarzyszeniu.

 

W 2018 roku ponowiliśmy akcję informacyjną wśród okulistów.

Tym razem wspomogliśmy Tęczę kwotą 13.400 zł. Lekarze otrzymali dyplomy z podziękowaniami.

 

 

Dowiedz się więcej i pomóż:

 www.tecza.org