Grupa Thea

Thea jest niezależną, rodzinną firmą farmaceutyczną specjalizującą się w badaniach, rozwoju i komercjalizacji produktów okulistycznych.

 

Thea została założona w 1994 roku przez członka czwartego pokolenia okulistycznej dynastii Chibretów, Henriego, i odegrała ważną rolę w najnowszych osiągnięciach farmakologicznych. Dziś jest wiodącą niezależną grupą opieki okulistycznej w Europie.

 

Firma z siedzibą w Clermont-Ferrand kontynuuje ekspansję, otwierając filie w Europie, Rosji, Afryce Północnej i Ameryce Południowej.

 

Obecnie grupa Thea tworzy sieć łączącą ponad 1400 pracowników na całym świecie, a jej produkty są dostępne w ponad 70 krajach.

 

Jean-Frédéric Chibret (członek rodziny piątego pokolenia) przewodniczy firmie od 2008 roku, a Henri Chibret, pozostając na czele Thea Holding, skupił się na rozwoju strategii naukowej i finansowej grupy.

Działalność społeczna

Thea to nie tylko nauka, badania i innowacje. To także od samego początku działalność charytatywna. Thea wspiera rozmaite misje zarówno międzynarodowe, z poziomu centralnego (Fundacja Thea), jak i lokalnie, z inicjatywy swoich lokalnych spółek (Okuliści dla Afryki, Stowarzyszenie Tęcza).

 

System ABAK®

Zanim system ABAK® został wprowadzony do masowej produkcji, przeszedł ponad 90 różnych modyfikacji, z których każda poddana była szczegółowym badaniom i testom. Trwało to ponad 10 lat, aż została wprowadzona na rynek pierwsza na świecie wielodawkowa butelka ABAK®, umożliwiająca wyeliminowanie konserwantów. W butelkę wbudowana jest membrana filtrująca, która pozwala na utrzymanie jałowości zawartości butelki przez okres od 2 do 3 miesięcy. Jednocześnie zachowany został tradycyjny, wygodny dla pacjenta sposób zakraplania. Każdy szczegół systemu ABAK® jest nie bez znaczenia i został starannie przemyślany. Wszystko po to, aby zachować jak najmniejszy rozmiar butelki, wygodę i precyzję zakraplania.

 

 

System ABAK® był przez cały czas udoskonalany. Ostateczne zmiany technologiczne zostały zakończone w 2005 roku – wtedy powstał system ABAK® III generacji, który jest sprzedawany obecnie.

 

 

W portfolio firmy w butelce ABAK® występują wszystkie nawilżające krople do oczu np. Hyabak® lub Thealoz Duo®, lek przeciwalergiczny Zabak®, a także produkty lecznicze na receptę np. niesteroidowe przeciwzapalne krople do oczu.
System ABAK® jako pierwszy otworzył drogę do świata bez konserwantów w okulistyce.
Jedno opakowanie ABAK® jest przepisywane średnio co 3 sekundy na świecie.

 

System Steri-Free®

Nowy system Steri-Free® powstał dzięki zaawansowanym projektom, dotyczącym opracowywania nowych technologii opakowań dla produktów bez konserwantów. Firmie zależało na stworzeniu opakowania dla preparatów mających wyższą lepkość, np. żeli. Głównym celem miało być spełnienie dwóch warunków: opakowanie powinno być wielodawkowe i jednocześnie zachowywać sterylność przez cały okres użytkowania produktu. Włoski zakład firmy Laboratoires Thea, produkujący butelki ABAK®, został przeprojektowany tak, aby można było w nim produkować to innowacyjne opakowanie.

Główna innowacja polega na wprowadzeniu pompki próżniowej Mega Airless Pump, która zapewnia nie tylko zachowanie sterylności żelu po otwarciu i w trakcie użytkowania, ale także dokładną i wygodną aplikację.

Nowoczesne opakowanie z systemem Steri-Free® pozwala firmie oferować żele, które zawierają tylko podstawowe składniki, tzn. są wolne od konserwantów i innych substancji drażniących. Dzięki temu wynalazkowi firma Laboratoires Thea wzmacnia swój wizerunek pioniera i lidera w walce z niepożądanymi skutkami działania konserwantów w produktach okulistycznych. Produkt dostępny na rynku polskim, w którym wykorzystano system Steri-Free® to żel do higieny wrażliwych okolic oczu – Blephagel®.

 

System EasyGrip®

Najnowsza butelka jest kolejnym krokiem firmy Thea w poszukiwaniu rozwiązań umożliwiających wyeliminowanie konserwantów w terapiach okulistycznych. Ten wielodawkowy pojemnik wyposażony jest w szczelną, zabezpieczoną przed dostępem powietrza, pompkę z końcówką dozującą.

 

System EasyGrip® wspomaga zakraplanie i umożliwia wygodne i bezpieczne użytkowanie kropli. Specjalne uchwyty zapewniają stabilność butelki podczas zakraplania, a specjalna nakładka jest gwarancją, że opakowanie nie było otwierane przed zakupem.

 

Historia

150 lat doświadczenia w okulistyce

Laboratoires Thea stanowi ukoronowanie rodzinnej i przemysłowej sagi zapoczątkowanej w XIX w. – sagi rodziny CHIBRET. Historia związków z okulistyką zaczęła się od Paula CHIBRET (1844-1911), wielkiego protoplasty rodu, założyciela Francuskiego Towarzystwa Okulistycznego (SFO w 1883 r.). Zainteresowanie okulistyką było, jak to często w życiu bywa, dziełem przypadku. W 1870 roku, podczas pobytu w Afryce, Paul zachorował na obustronne zapalenie siatkówki. Przyrzekł sobie wówczas, że jeśli odzyska w pełni wzrok, poświęci życie okulistyce.

 

 

Dzieje Rodziny CHIBRET to historia sukcesu firmy, która dzięki zamiłowaniu do badań i pasji swoich właścicieli, stała się jednym z głównych graczy na europejskim rynku okulistycznym. Każde kolejne pokolenie odciskało swój znak we francuskiej i europejskiej okulistyce.

 

Jako pierwsze zostało utworzone w 1902 roku w Clermont-Ferrand laboratorium CHIBRET. U podstaw jego działalności leżała pasja opracowywania i wytwarzania preparatów okulistycznych. Jednak prawdziwy rozwój działalności firmy nastąpił po II wojnie światowej wraz z rozwojem przemysłu farmaceutycznego.

 

W 1974 roku powstało laboratorium badań i rozwoju Transphyto. Rozpowszechnianie najnowszych produktów firmy Thea powierzane było przez wiele lat firmom takim, jak: Alcon, Allergan, Merc, CIBA Vision. W 1994 roku podjęto decyzję, aby rozpocząć dystrybucję produktów pod własną marką. Połączono działalność Transphyto i Laboratoires Thea, dzięki czemu powstała jedna z najbardziej liczących się firm farmaceutycznych – Laboratoires Thea, która skupiona jest wyłącznie na problematyce chorób oczu. Główna siedziba firmy wciąż mieści się w Clermont-Ferrand we Francji. W ciągu 20 lat to małe przedsiębiorstwo stało się wiodącą grupą okulistyczną. Aktualnie Thea zajmuje trzecią pozycję wśród firm tej branży w Europie, a nowoczesne produkty wywodzące się z laboratoriów firmy są dziś obecne na wszystkich kontynentach

Rozwój firmy opiera się na kluczowej roli innowacji niemal w każdym z obszarów leczenia, m.in.: zespołu suchego oka, alergii, jaskry, infekcji oczu i powiek, zgodnie z najnowszymi doniesieniami naukowymi, przy zastosowaniu nowoczesnych technologii.

Firma nie osiągnęłaby tego sukcesu, gdyby nie ludzie. Od zawsze Thea przyciągała ludzi z pasją, w tym interdyscyplinarny zespół naukowców: farmakologów, toksykologów, okulistów, farmaceutów, chemików oraz innych specjalistów, których zadaniem było i jest śledzenie postępu w dziedzinie patofizjologii, biotechnologii, genetyki, nowoczesnych technologii oraz wykorzystanie tej wiedzy w tworzeniu produktów nowej generacji.

 

Kalendarium

 1. 1883

  Paul Chibret zakłada Francuskie Towarzystwo Okulistyczne i wraz ze swoim siostrzeńcem, Henrym, opracowuje nowatorskie leki okulistyczne.
 2. 1902

  Henry Chibret zakłada Laboratoria Chibret w Clermont Ferrand we Francji.
 3. 1946

  Pod zarządem Jean'a Chibret, firma Laboratories Chibret staje się wiodącą firmą okulistyczną w Europie, Afryce i na Środkowym Wschodzie.
 4. 1969

  Następuje połączenie firm MSD i Laboratories Chibret i utworzenie Laboratories MSD-Chibret.
 5. 1978

  - Dwóch synów Jeana, Jacques i Henri, przejmują firmę
  pod koniec lat 70.
    - Henri Chibret tworzy Transphyto - niezależne okulistyczne laboratorium badawczo-rozwojowe, które zajmuje się głównie zdobywaniem licencji na aktywne substancje uzyskane we własnych badaniach.
    - Jacques Chibret zakłada Biophysic Médical, firmę specjalizującą się w produkcji sprzętu laserowego i ultradźwiękowego służącyego do leczenia i diagnozowania chorób oczu. Biophysic Médical staje się największą światową firmą tego rodzaju.
 6. 1994

  Poprzez utworzenie Laboratoires Théa, Henry Chibret decyduje się na komercjalizację produktów stworzonych dzięki badaniom Transypho.
 7. 1995

  Pierwsze wykorzystanie butelki z systemem ABAK® we wprowadzonym preparacie przeciwalergicznym Naabak®
 8. 1996

  Utworzenie przedstawicielstwa Laboratorios Théa w Hiszpani.
 9. 2000

  - Utworzenie Théa Pharma w Belgii.

  - Wprowadzenie preparatu Timabak® w Japoni.

 10. 2001

  - Fuzja Transphyto i Laboratories Théa.
    - Utworzenie Théa Pharma w Szwajcarji i Laboratories Théa
  w Portugalii
  .
 11. 2002

  - Przejęcie włoskiego laboratorium okulistycznego Farmila.
  - Przejęcie różnych produktów Belpharma umacnia pozycję Théa
  w Belgii i pozwala firmie wkroczyć na rynek holenderski.
 12. 2003

  Światowe przejęcie linii produktów okulistycznych od MSD.
 13. 2004

  Skonsolidowany przychód osiąga 100 milionów euro.
 14. 2005

  - Utworzenie własnych sił sprzedażowych w Afryce.

  - Utworzenie Théa Pharma w Niemczech

 15. 2006

  - Utworzenie Pharm-Supply Théa AG w Polsce.
 16. 2007

  - Théa uzyskuje dopuszczenie do obrotu dla preparatu AZYTER®, pierwszego roztworu okulistycznego azytromycyny.

  - Przejęcie Europhta Laboratories w Monako.

 17. 2008

  - Utworzenie spółki joint-venture Spectrum Théa w Wielkiej Brytanii i Irlandii.
  - Théa zostaje udziałowcem Siséne.
 18. 2009

  - Światowe przejęcie linii produktów okulistycznych od firmy Novartis.

  - Uzyskanie dopuszczenia do obrotu preparatu Zirgan w USA (rejestracja FDA) we współpracy z Sirion Therapeutics.

  - Rozpoczęcie aktywności na terenie Rosji.

 19. 2010

  Przejęcie leku Mydriasert od Carl Zeiss Meditec.
 20. 2011

  - Nabycie produktów okulistycznych od Novartis w 30 krajach europejskich, a także w Turcji, Kanadzie i Meksyku.
    - Utworenie filii w Austrii i Turcji.
    - Otwarcie oddziału Nordic w Szwecji, obejmującego również Skandynawię i Finlandię.
 21. 2012

  - Powołanie Fundacji Théa - dzielenie się wiedzą.
  - Wprowadzenie na rynek tubki z technologią Steri-Free® do dozowania żeli bez konserwantów.
 22. 2014

  Utworzenie Théa Mexico.
 23. 2015

  - Utworzenie Théa w Maroku i na Ukrainie.

Rodzina Chibret

Przeznaczenie to zbieg okoliczności, któremu chcemy przypisać głębszy sens.

To właśnie ono sprawiło, że firma rodziny Chibret stała się jednym z ważniejszych graczy w europejskiej branży farmaceutycznej w zakresie okulistyki.

 

Okulistyczna historia rodziny sięga schyłku II Cesarstwa Francuskiego. Młody lekarz polowy, Paul Chibret, służący wtedy w Algierii, zapadł na poważną chorobę oczu, przez którą omal nie oślepł. Po powrocie do Francji, podczas leczenia pod okiem znamienitych europejskich okulistów, zrodziła się w nim pasja do tej nauki.

 

Obecnie za sterami rodzinnego interesu stoi już piąte pokolenie Chibretów. Dwóch obecnych prezesów obrało sobie za cel kontynuowanie dzieła przodków, stawiając mocno na innowacje, szczególnie w dziedzinie preparatów okulistycznych bez konserwantów, a także stosując politykę zrównoważonej działalności.

 

 

Fundacja Thea

Od ponad 100 lat rodzina Chibret organizuje i finansuje badania służące walce ze ślepotą na świecie, szczególnie w Afryce.

 

Thea wspiera rozmaite misje i projekty humanitarne, m.in dostarczając swoje leki organizatorom projektów Trzecie Oko (Eye Camp Sahara) oraz Okuliści dla Afryki. Aby jeszcze skuteczniej wspierać działalność charytatywną w tym zakresie, w 2012 roku powstała Fundacja Thea. Poza pomocą finansową, celem fundacji jest wymiana wiedzy pomiędzy lekarzami, pracownikami służby zdrowia i osobami narażonymi na pandemie.

Misja

„Thea pragnie być partnerem
każdego lekarza i jego pacjentów
dzień po dniu”


Thea pragnie towarzyszyć przede wszystkim lekarzom w ich codziennej praktyce. Jako europejski lider w zakresie okulistyki, obecny w 70 krajach na całym świecie, postawiliśmy sobie za cel odpowiadanie na wszelkie potrzeby lekarzy, niezależnie od rodzaju praktyki, jaką prowadzą i schorzenia okulistycznego, jakie leczą. Współpracujemy z naukowcami, lekarzami i chirurgami. Razem z nimi i dzięki nim, koncentrujemy się na ciągłym poszukiwaniu nowych cząsteczek i terapii oraz technologii wytwarzania i pakowania swoich produktów. Dostarczamy kompleksowe rozwiązania pozwalające na wspieranie i leczenie pacjentów na każdym etapie choroby.

Efektem misji jest także wspieranie edukacji okulistów oraz ułatwienie dostępu do najnowszych doniesień i badań światowych w zakresie okulistyki. Jednym z elementów jest organizowany corocznie europejski konkurs Théa euRopean cOntest of clinical cases in PatHologies of the eYe – TROPHY, poświęcony różnorodnym obszarom terapeutycznym, czy Europejski Kongres Młodych Okulistów – European Young Ophthalmologists’ Meeting EMYO.

Dzielmy się wiedzą

W Thea stawiamy nie tylko na innowacje. Edukacja oraz propagowanie wiedzy zawsze stanowiły tradycję w rodzinie Chibret. Dlatego także dziś Thea wspiera wiele różnorakich projektów i przedsięwzięć edukacyjnych.

Ponieważ praktyki w medycynie ulegają ciągłej ewolucji, Thea wspiera międzynarodowe szkolenia, mające na celu przygotowanie młodych lekarzy do wdrażania najnowszej wiedzy medycznej w obszarze profilaktyki i leczenia chorób oczu.
Jako że właśnie to nowe pokolenie przyczyni się w przyszłości do rozwoju okulistyki, Thea nagradza nowe inicjatywy, kreatywność i wyobraźnię młodych badaczy i aktywnie wspiera promocję ich odkryć w światowej społeczności naukowej.